Szkło w nowoczesnej architekturze

Szkło jest dla architektów jednym z ciekawszych materiałów, wykorzystywanych do tworzenia projektów w budownictwie. Jednocześnie do niedawna było ono dość trudne w stosowaniu na szeroką skalę. Obecnie, dzięki nowym technologiom, dąży się do wykorzystywania szkła, jako materiału elewacyjnego. Jest to możliwe dzięki nowoczesnym metodom przytwierdzania szklanych tafli do konstrukcji nośnych różnych budynków.
Jeśli idzie o szklane fasady gmachów, centrów handlowych, wieżowców, czy biurowców, to wachlarz szkła, możliwego do zastosowania, jest bardzo szeroki. Jako szkło elewacyjne z powodzeniem stosuje się szkło niskoemisyjne, przeciwsłoneczne, bezbarwne, refleksyjne, absorpcyjne i  laminowane.

Można również zastosować dowolną kombinację wymienionych rodzajów szkieł. Niezależnie od tego jakie szkło zdobi fasadę budynku, zawsze powinno ono być hartowane, by nie dopuścić do powstania pęknięć termicznych. Należy bowiem pamiętać, że fasady szklane  są stale wystawione na promieniowanie słoneczne i narażone na jego negatywne skutki.

Poza swymi wieloma atutami, należy zauważyć także to, że szklane fasady prezentują się wyjątkowo nowocześnie i elegancko.