Waterjet w różnych gałęziach przemysłu

Przeciętny człowiek zwykle nie dostrzega, co sprawia, że otaczające go rzeczy wyglądają w ten, a nie inny sposób. Wydaje mu się na przykład, że wycięcie szablonu niewiele znaczy dla końcowego kształtu produktu. W praktyce jest inaczej, a na ten kształt wpływa metoda cięcia.

Technologia waterjet jest stosowana w niesłychanie dużej liczbie gałęzi przemysłu i nie tylko. Szczególnie ceniona za precyzję i siłę jest przy produkcji elementów maszyn, urządzeń, samolotów, czy samochodów. Stosuje się ją jednak nie tylko w tak zwanym przemyśle ciężkim. Na przykład maszyny do cięcia wodą służą kamieniarzom.

Mogą oni tworzyć piękne kompozycje i mozaiki nawet z najtwardszego kamienia, jak granit, czy marmur. Wykorzystuje je również przemysł budowlany, gdzie cięte jest między innymi szkło i tworzywo sztuczne na elementy konstrukcji budynków. Technologia ta znajduje też zastosowanie w przemyśle drzewnym i meblowym, gdzie wymagana jest precyzja cięcia. Jednak najciekawsze jest to, że bardzo wcześnie waterjet było stosowane do krojenia żywności. Pozwala ona bowiem na zachowanie higieny, gdyż wysokie ciśnienie zapobiega rozwojowi bakterii.

Jedna myśl nt. „Waterjet w różnych gałęziach przemysłu

Dodaj komentarz